Historia Koła

Powiadom znajomego:

Koło powstało w 1947r tj w okresie kiedy jeszcze Zielona Gora należała do województwa poznańskiego. Można z całą pewnościa powiedziec, że jest to najstarsze Koło PZW w Zielonej Górze. Dokumentacja o Kole PZW nr 4 w Biurze Okręguo w Zielonej Górze dostępna dopiero od roku 1950, a to znaczy, że poprzedzający okres lat pięćdziesiątch, nie został udokumentowany. Z rozmowy z najstarszymi członkami Koła PZW nr 4 wynika, że Okręg PZW w  Poznaniu nie przesłał dokumentacji dotyczącej przejścia członków PZW do Zielonej Góry lub taka forma rejestracji członków w tamtym okresie nie była stosowana, albo przez czyjeś niedopilnowanie została zaniechana. Informacja odnośnie dokumentacji o Kole została zasięgnięta z  rozmów, wywiadów z najstarszymi członkami PZW, a  spisanymi  dnia 27.08.1997r. i przesłanymi do Biura ZO PZW Zielona Góra z okazji 50 rocznicy Koła PZW.Koło PZW 4 przy PKP od powstania do lat 1990 liczyło średnio około 240 członków, głównie kolejarzy również z innych miast i okolicznych wiosek. Warto przy tym podkreślić, że w tamtym okresie praktycznie przy  każdym większym zakładzie funkcjonowało Koło PZW. Znaczków w tamtym okresie nie można było kupić w sklepie wędkarskim. Koło posidało stanicę wędkarską na jeziorze Giełt w Radnicy, która funkcjonowała w latach 1950 do 1999r. Był to hangar na łodzie z drewnianym pomostem.  Pale z tego pomostu są widoczne jeszcze w rejonie stanicy wędkarskiej Koła PZW nr 10 (Zastal).  Koło posiadało również hangar na łodzie  nad jeziorem "Cisek" w Radnicy Szklarka. Ogółem w tamtym okresie na stanie Koła było 6 łódek wędkarskich, które z czasem uległy wyeksploatowaniu- zniszczeniu. W odniesieniu do hangarów na łodzie i pomostu, na jeziorze Giełt, to cykliczne i liczne dewastacje spowodowały o  podjęciu decyzji (uchwały) o likwidacji i roizbiórce.W latach 80 członkowie Koła PZW nr 4 pracujący w byłej lokomotywowni Czerwieńsk postanowili utworzyć własne Koło, które funkcjonowało do 2016r jako Koło PZW nr 26 "Ciuchcia". Taka sytuacja spowodowała zmniejszenie liczebności członków w Kole PZW nr 4  do ilości 150 czlonków.  Obecnie Koło oscyluje w granicach 100 członków i nie totyczy tylko kolejarz. Obecny prezes Koła Zdzisław Kowalski  funkcję prezesury obiął od Mariana Weroniczaka tj.  03 marca 1994r, a wczesniej był wiceprezesem tj. od 1984r do 1994r. Do najstarszych czynnych działaczy Koła mocno związanych z jego tradycją i utożsamianych wyłącznie z Kołem PZW nr 4 przy PKP są: Antoni Sliwiński, Ryszard Wybranowski. Koło od 2012r posiada pod opieka jezioro Dąbie Małe, gdzie do dyspozycji jest około 20 stanowisk wędkarskich, w tym z 12 mostków. Nad jeziorem w rejonie postoju dla samochodów  zamontowano na stałe stół biesiadny  i ławy do siedzenia dla 12 osó, ponadto zamontowano tablice edukacyjną. Jezioro cieszy się dobrą opiną, mimo himerycznych brań ryb.